"Nauka to pokarm dla rozumu" (Lew Tołstoj)
Kolejna "porcja"wiadomości, mam nadzieję, że Was nie przytłoczy. Wykorzystajcie czas maksymalnie. Odpoczniecie po 25 kwietnia :)
WŁADYSŁAW JAGIEŁŁO
Król Polski i najwyższy książę litewski. . W 1385 zawarł z Polską unię w Krewie, zobowiązując się do przyjęcia chrztu i chrystianizacji Litwy oraz poślubienia królowej polskiej Jadwigi w zamian za tron polski, który objął rok później.Prowadził wielką wojnę z zakonem krzyżackim (1409–1411) i dowodził zwycięskimi wojskami polsko-litewskimi w bitwie pod Grunwaldem. Pokojem toruńskim uregulował stosunki Polski i Litwy z Krzyżakami.
"Bitwa pod Grunwaldem" - Jan Matejko
ULRICH VON JUNGINGEN
Wielki mistrz zakonu krzyżackiego.W 1409 roku utracił Żmudź. W tym samym roku uderzył na ziemię dobrzyńską, rozpoczynając wojnę polsko-krzyżacką. Zginął w bitwie pod Grunwaldem w 1410 r. dowodząc wojskami krzyżackimi.
fr. obrazu " Bitwa pod Grunwaldem"
PAWEŁ WŁODKOWIC
W latach 1414-1418 trwał sobór w Konstancji. Włodkowic został na nim członkiem poselstwa polskiego,W trakcie soboru, brał udział w opracowywaniu pism poselstwa polskiego, w szczególności zaś był autorem głównych pism prezentujących stanowisko strony polskiej w sporze z zakonem krzyżackim.
WŁADYSŁAW WARNEŃCZYK
Król Polski, od 1440 także Węgier, liczących na pomoc Polski w obronie przed zagrażającą im państwu tureckiemu. Podjął zbrojną wyprawę przeciwko Turcji, zakończoną zwycięstwem i 10-letnim rozejmem w Segedynie. Za namową legata papieskiego zerwał rozejm, po czym w 1444 roku poprowadził przeciw Turcji źle przygotowaną krucjatę chrześcijańską. Po początkowych sukcesach skończyła się ona klęską i śmiercią Władysława III w bitwie pod Warną nad Morzem Czarnym.
Wielki książę litewski, król Polski. Za jego panowania Korona, pokonała zakon krzyżacki w wojnie trzynastoletniej, odzyskała w 1466 r.– po 158 latach – Pomorze Gdańskie, a dynastia Jagiellonów stała się jednym z czołowych domów panujących w Europie. Przeciwnik magnaterii, przyczynił się do wzmocnienia znaczenia Sejmu i sejmików.
JAN DŁUGOSZ
Kronikarz, polski historyk, twórca jednego z najwybitniejszych dzieł średniowiecznej historiografii europejskiej, wychowawca synów Kazimierza Jagiellończyka.
"Jan Długosz w swojej pracowni" - Jan Matejko
WIT STWOSZ
Niemiecki rzeźbiarz, grafik i malarz, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli późnego gotyku w rzeźbie.Twórca m.in. Ołtarza głównego (Zaśnięcia NMP) w kościele Mariackim w Krakowie i nagrobka króla Kazimierza IV Jagiellończyka
ZYGMUNT I STARY
Przedostatni z dynastii Jagiellonów na tronie polskim. W wyniku wojny z zakonem krzyżackim (1519-1521) doszło w 1525 roku do podpisania traktatu krakowskiego. Zaakceptował też przejście majątków i urzędów krzyżackich spod władzy kościelnej pod świecką i przyjął hołd lenny Albrechta Hohenzollerna jako luterańskiego księcia Prus (hołd pruski 1525).
ALBRECHT HOHENZOLLERN
Ostatni wielki mistrz zakonu krzyżackiego przed sekularyzacją, w 1525 złożył hołd lenny królowi Polski Zygmuntowi Staremu w Krakowie (nazwany później hołdem pruskim) i od tego czasu sprawował władzę książęcą w dawnym państwie zakonnym przemianowanym na Prusy Książęce.
"Hołd Pruski" - Jan Matejko
Ostatni z Jagiellonów, zwolennik zacieśnienia unii z Litwą. W 1569 r. uchwalono unię lubelską - realną, dającą początek Rzeczpospolitej Obojga Narodów. W okresie jego rządów Rzeczpospolita utrwaliła swój obraz państwa tolerancji religijnej, władca mówił "nie jestem królem waszych sumień".
"Unia lubelska" - Jan Matejko
Polski poeta i prozaik renesansowy, uważany za "ojca literatury polskiej" - ,A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają - tym samym deklaruje kulturową i polityczną niezależność Rzeczypospolitej.
ANDRZEJ FRYCZ MODRZEWSKI
Polski pisarz polityczny okresu renesansu, sekretarz królewski. Najbardziej znane jego dzieło - " O poprawie Rzeczypospolitej"
fr. obrazu "Unia lubelska"
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz